Ana Sayfa / Haberler / Aile Akademisi Kursundan Sonra, Ailenin Temel Esasları Konferansı Düzenlendi

Aile Akademisi Kursundan Sonra, Ailenin Temel Esasları Konferansı Düzenlendi

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin organizasyonu ile Aile Haftası münasebetiyle “Geçmişten Günümüze Ailenin Temel Esasları” konulu bir konferans düzenlendi. Eğitmen Rümeysa Telli ve Hayriye Cinbir’in katılımıyla Belediye Konferans Salonunda düzenlenen programda ayrıca Aile Akademisi kursunu başarıyla tamamlayanlara katılım belgeleri takdim edildi.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İl Müftülüğü’nün işbirliği ve Ak- Med, Bilsam, Yetimler Kervanı, TİMAV, Umut- DER, Hanımeli, AKAD, Hayırlarda Yarış, AKÇED, Meşale, Yağmur-Der ve birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği konferansa Müsiad Malatya Şubesi Başkanı Namık Şahin, Millet Partisi İl Başkanı Sait Korkut, Malatya Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, Malatya Fikir Adamları Derneği Başkanı Bayram Yılmaz, İl Müftü Yardımcısı Cengiz Yağcı ile STK temsilcileri, Kadın Meclisi üyeleri, ve ev sahibi olarak Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım katıldı.

Konferansta konuşan Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım, Kadın Meclisi’nin ve İl Müftülüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Aile Akademisinde eğitim alan ve sertifika törenine katılan konuklara, davetlilere, konferansın düzenlemesinde emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

Yıldırım: Yaşadığımız Değişim Bizi Aileden Uzaklaştırdı…

Yıldırım “Bir mıh bir nalı bir nal bir atı bir at bir askeri bir asker bir orduyu bir asker bir ülkeyi kurtarır inancını bıraktıktan sonra yaşadığımız değişim sürecinde aileden uzaklaştık.” dedi. Aileyi göz ardı ettiğimizde birçok şeyi göz ardı ettik diyen Ali Yıldırım: “Şiddetin çok yaşandığı bir dönemde herkesin şikâyet ettiğini, her gün boşanma ve suç oranlarının arttığını söyledi. Yıldırım yaptığı konuşmada bunların belki de temel sebebinin aile olmayı bırakmamız olduğunu belirtti. Elimizde olan hazinemiz “aile”ye sahip çıkmamızı öneren Yıldırım, Kent Konseyi Kadın Meclisinin çalışmaları ile aile merkezli bir çalışma olarak gerçekleştirilen “Aile Akademisi” projesi nedeniyle Kadın Meclisi üyelerine ve Malatya İl Müftülüğüne teşekkür etti.

İl Müftü Yardımcısı Cengiz Yağcı ise yaptığı konuşmada; “İzlediğimiz dizilerde aile hayatını ayakta tutmanın bir mantığını bulabilir miyiz?” diye sordu. “Eş ve kadın dediğimiz kimdir? Kadın anne, bacı, eş ve evlattır. Erkek baba, eş, kardeş ve evlattır. Hangisi hangisine üstündür? Böyle bir şey tabiî ki düşünülemez.” diyen Yağcı “Hepimizi Allah yaratmıştır ve hepimiz birbirinin kardeşi, babası, annesi, eşi veya evladıdır.”açıklamasını yaptı.

Eğitimci Rümeysa Telli, Malatya’da olmaktan mutlu olduklarını belirterek, Malatya Kent Konseyi ve İl Müftülüğü’nün aile konusundaki hassasiyetinin diğer kentlere örnek olmasını temenni ettiklerini belirtti. Aile kavramını açıklayan Telli, aile ilgili her konunun aile kurumunun meyvesi olan çocukları etkilediğini söyledi.

Çocukların iç dinamiklerinin ortaya çıkarılması ve her zaman diri tutulması gerektiğini işaret eden Eğitimci Rümeysa Telli; çocukların yaradılıştan gelen bir takım kişisel özelliklerinin çevresel etkilerle değiştirilmeye çalışılmaması gerektiğini söyledi.

Eğitimci Hayriye Cinbir ise çocuklarla ilgili olarak onların istediği ve talep ettiği her şeyin koşulsuz ya da koşullu yerine getirilmesinin çocuklara en büyük zarar vereceğini söyledi. Ve çocuk eğitiminde kesinlikle korku, ceza, ödül vb unsurların ön plana çıkarılmaması ve ön koşul ya da cezalandırma unsuru olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti. Hayriye Cinbir “Aile içi güven ortamının sağlanması ve çocukların bu yolla geleceğe güvenle bakması sağlanmalıdır.” dedi.

Konferansın ardından daha önce Malatya Kent Konseyi ve İl Müftülüğü ortaklığında aile kavramının güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen 39 saatlik uzman eğitmenlerin katkılarıyla tamamlanan “Aile Akademisi” projesine katılarak belge almaya hak kazanan 23 kursiyere belgeleri ve 16 eğitmene de plaketleri takdim edildi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.