Ana Sayfa / Haberler / Aile İçi İletişimin Önemi Konuşuldu

Aile İçi İletişimin Önemi Konuşuldu

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi mahalle bazlı konferanslarına aralıksız devam ediyor. Bu hafta Melekbaba Derneğinde gerçekleştirilen programda “Aile İçi İletişim” konusu anlatıldı.

Melekbaba Derneğinde gerçekleştirilen programa Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi yürütme kurulu üyesi Nigar Doğan, Melekbaba Derneği üyeleri ve sunumlarını yapmak için Av. Zeliha Gültekin katıldı.

Av. Zeliha Gültekin, aile içi iletişimin sadece eşler ile olan iletişim olarak algılamamak gerektiğini, aile içi iletişim de çocuklara da önem verilmesi gerektiğini ve çocuklarımızı sevdiğimizi belli etmemiz gerektiğini dile getirerek, insanların birbirini sevmesi veya sevdiğini söylemesi insanlar arasındaki saygıyı ve muhabbeti artırdığını bununda beraberinde mutluluğu getirdiğine vurgu yaptı.

Av.Zeliha Gültekin,“Ailenizle mutluluklarınızı ertelemeyin çünkü ailenizle birlikte geçirdiğiniz zaman pek çok sorunu çözer bu nedenle aile olarak birbirimize zaman ayıralım ve karşımızdaki insanı her an kaybedebilirim diye düşünerek ona göre hareket etmeliyiz. Bu aile içindeki ilişkilerimize olumlu bir etki yapar.” dedi.

Aile içi iletişimde çocukların öneminden bahseden Gültekin, “Çocuklara verdiğimiz sözleri yerine getirmeliyiz. Çocuklarımızdan yaşından büyük olgunluk göstermesini beklemeyelim eğer böyle yaparsak çocuklarımızla iletişim kopukluğu yaşarız.” dedi.

Gültekin, aile içi problemlerin çözümünde affetmenin veya hoşgörü ile yaklaşmanın önemini vurgulayarak affetmeye ailemizden, çocuklarımızdan veya eşimizden başlayarak çevremize yaymamız gerektiğini vurguladı.

Gültekin, evlilikteki iletişim hatalarının; eleştirisel bir dil kullanmak, birbirini suçlayıcı yaklaşım, tartışmalar için uygun yer ve zamanın seçilmemesi, kişiliklerin tartışmaların içine çekilmesi ve eşlerin birbirlerini dinlememesi gibi yaklaşımlardan kaynaklandığını dile getirerek bunların çözümü için; karşılıklı saygı ve sevgi, empati kurma, etkin dinleme, doğal davranabilme, birbirine zaman ayırma, yüreklendirme, söz ve davranışlarında sevgiyi ifade etme gibi davranışlarda bulunmamız gerektiğini söyledi.

Program sonunda Av. Zeliha Gültekin’e sorular soran Melekbaba Derneği üyeleri sunumların dolayı Av. Zeliha Gülten’e teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.