Ana Sayfa / Haberler / Akrabalık Bağlarının Kopması Sosyal Kansere Yol Açmakta

Akrabalık Bağlarının Kopması Sosyal Kansere Yol Açmakta

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği tarafından 2014 yılı Lokomotif projesi olarak belirlenen, aile temali “Hazinemiz Ailemiz” projesi kapsamında, Kadın Meclisi tarafından yürütülen konferanslar dizisinde “Akrabalarla İletişim” konusu ele alındı.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli Aile Eğitim Uzmanı Recep Bulut katıldı.

Aile Eğitim Uzmanı Recep Bulut, akrabalık kavramı üzerinde durarak akrabalık ilişkilerinin üç derecede olduğunu, bunlardan ilkinin akrabalarımıza karşı güler yüzlü olmamız, ikincisi sık sık ziyarette bulunmamız, üçüncüsü ise akrabalara mali yardım ve destekte bulunmamız olduğunu kaydetti.

Aile bağlarının ve akrabalık ilişkilerinin zayıflaması, sahipsizlik duygusundan kaynaklı toplumsal yaşam içinde “Sosyal Kanser” diye adlandırılan problemlerin oluştuğunu söyleyen Bulut, “Modernizim akrabalık bağlarını koparıp insanları bireysileştirmektedir. Aile bağlarının çözülmesi akrabalık bağlarının da çözülmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Akrabanın hasta, cenaze, düğün gibi sevinçlerine ortak olmamızı ve birbirimize alabildiğine yakın olmamız gerektiğinin altını çizen Bulut, hepimizin en dar daireden en geniş daireye kadar yakınlarını ziyaret edip onların ihtiyaçlarını gidermemiz ve dertlerini dinleyerek yakınlığımızın hakkını vermemiz gerektiğini söyledi.

Bulut, ayrıca çocuklarımızın toplumsal ve ahlaki boyuttan sağlıklı gelişmeleri içinde akraba çevresini iyi oluşturmamız gerektiğini ve çocuklarımızı modern hayatın eğreti çevresi ile baş başa bırakmamamız gerektiğini ifade etti.

Programın sonunda kadın meclisi üyeleri Aile Uzmanı Recep Bulut’a konu ile ilgili çeşitli sorular yönelterek, kendi aile yaşantılarından örnekler verdiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.