Ana Sayfa / Haberler / Anneler Toplumun İnşasında Çok Önemli

Anneler Toplumun İnşasında Çok Önemli

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Anneler Günü vesilesi ile bir konferans düzenlendi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Konuşmacı olarak İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Zülfikar Durmuş Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, ve çok sayıda kadın meclisi üyesi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ve tüm kadınların Anneler Gününü kutlayan Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Saliha Bulut, annelerin sadece yılın bir günü değil her gün hatırlanması gerektiğini vurguladı.

Konferansı veren Doç. Dr. Zülfikar Durmuş dinimizde anneye hürmet etmenin önemini anlatarak, Kur’an-ı Kerimde anne-babaya itaat edilmesi ve onlara her zaman iyi davranılmasının emredildiğini vurguladı.

Anne ve Babaya İtaat Ahlaki Bir sorumluluktur

Anne ve babaya itaat etmenin ahlaki bir sorumluluk olduğunu söyleyen Durmuş, Peygamber’imizin hadislerinde annenin sosyal hayatımızdaki yerinin öneminden sıklıkla bahsedildiğini belirtti. Durmuş: “Cennet anaların ayakları altındadır diyen Peygamber Efendimizin bu sözlerinin anneye gösterdiği değerin çok büyük olduğunu anlatmaktadır.” dedi.

Toplumun inşasında kadına ve özellikle anneye çok büyük görevler düştüğünü dile getiren Durmuş, çocukların güzel ahlakla yetişmesinde ve ileriye yönelik olarak faydalı bireyler olmasında en önemli işin anne de olduğunu vurguladı.

Günümüzde yaşanan boşanmalara da değinen Durmuş, aile arasında yaşanan tatsızlıkların büyütülerek boşanmalara yol açtığını ve boşanmalarda da en çok kadının mağdur olduğunu belirterek, yaşanan sorunların konuşularak çözülmesi gerektiğini söyledi.

 Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın hediyesi olarak program sonunda Kadın Meclisi tarafından katılımcılara anneliğin önemini anlatan kitap hediye edildi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.