Ana Sayfa / Haberler / Başarılı Olacaksın Baskısı, Başarısızlığa Götürür…

Başarılı Olacaksın Baskısı, Başarısızlığa Götürür…

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Sınav Kaygısı” konulu konferans düzenlendi. PDR uzmanı Recep Bulut’un konuşmacı olarak katıldığı programa, Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

 Kişide yoğun duyguların yaşanması ile fizyolojik belirtilerin ortaya çıktığını buna ise kaygı denildiğini belirten Recep Bulut, “Bu kaygı düzenli işliyorsa olumludur öğrenciyi motive eder ama genellikle kaygılarımız olumsuz yöndedir buda öğrenciyi başarısızlığa sürükler.” dedi.

Bulut, duyduğu hafif tedirginlik ve gerginlik bazen öğrencinin başarılı sonuçlar elde ettiği gibi başarısız olmasına da neden olduğunu belirterek, velileri öğrencinin başarısız olduğu dersleri büyük bir sorun haline getirmemeleri gerektiğini söyledi.

Öğrencinin başarısızlığının en büyük temel nedenlerinin, aile baskısı olduğunu belirten Bulut, sınavda başarısız olan öğrencilerin duyduğu kaygı onların hayata mağlup başlamasına neden olduğunu belirterek, “Bunun sebebi ailenin öğrenciden başarılı olacaksın beklentisidir. Bu da başarısızlığa götürür” dedi.

Çocuklarımızın başarılı olmasını istiyorsak ilgili alakalı veliler olmamız gerektiğini belirten Bulut, “Bunun için öncelikle yapmamız gereken evde planlı ders çalışmalarını sağlamak ve televizyondan uzak tutmaktır” dedi.

Recep Bulut; çocuklarımızın başarısızlığında veliler olarak bizimde payımız olduğunu belirterek çocuklarımızla daha çok vakit geçirmeli ve onların başarısızlıklarında öncelikle başarılarını hatırlatarak motive etmemiz gerektiğini belirtti.

Programın sonunda katılımcılardan gelen sorular PDR Uzmanı Recep Bulut tarafından yanıtlandı.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.