Ana Sayfa / Haberler / Bilinçli Anne, Bilinçli Toplum

Bilinçli Anne, Bilinçli Toplum

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kadınları bilinçlendirmeye yönelik olarak başlatılan “Her Ev Bir Okul, Her Anne Bir Öğretmen” projesi kapsamında bu ay “Çocuklarla İletişim” konusu ele alındı.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, kadın meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli Sosyolog Elif Şengönül katıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, kadınları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini belirterek, “Unutmayalım ki kadın önce annedir. Bilinçli anne ise bilinçli toplum demektir” dedi.

Şengönül, iletişim kavramını tanımlayarak sesli ve sessiz olmak üzere iki tür iletişim olduğunu, bunlardan sessiz iletişimin sevgi olduğunu söyledi. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun olumlu davranışlarının takdir edildiği takdirde çocuğun hem mutlu olacağını hem de bu davranışının sürekli olabileceğini söyleyen Şengönül, çocuk takdir edilirken ebeveynlerin kendi duygularını belirtmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Ebeveynlerin sürekli kullanmış oldukları bir yöntem olan duygusal cezadan da bahseden Şengönül, bu davranışlar yüzünden çocukların ailenin kendisini sevmediğini zannedip çocuk üzerinde olumsuz bir etki bırakabileceğini söyledi. Çocuğun içinde bulunduğu dönemin gelişimsel özelliklerini bilerek beklentiler oluşturulması gerektiğini vurgulayan Şengönül, çocukların davranışlarını kendi standartlarıyla değerlendiren yetişkinlerin zorlandıklarını ifade etti.

Anne ve babaların çocuklarının davranışlarını anlamaya çalışmasının çok önemli olduğunu söyleyen Şengönül, “Aileler çocuklarının davranışlarının nedenlerini anlamaya çalışırsa, oluşan olumsuz bir davranışı değiştirmek için ne yapabileceklerini bulabilirler” dedi.

Programın sonunda kadın meclisi üyeleri kendi çocukları ile ilgili örnekler verip, Şengönül’e konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.