Ana Sayfa / Haberler / Birçok Ailenin Yüzünü Güldüren Mağaza; İnci Çeyiz…

Birçok Ailenin Yüzünü Güldüren Mağaza; İnci Çeyiz…

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra kadınların ekonomik hayatın aktif üreticileri olmaları içinde başlatmış olduğu ve yaklaşık 3 yıldır istikrarlı bir şekilde devam ettirdiği İnci Çeyiz Projesi ile de kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, kadın meclisi olarak kadınların sosyal ve kültürel yönden gelişimleri adına çalışmalar yaptıklarını bunun yanı sıra ekonomik anlamda da kadınların hem ev ekonomilerine katkıda bulunmak hem de kendilerine olan özgüvenlerinin artması adına İnci Çeyiz projesini başlatmış olduklarını belirtti.

İnci Çeyiz’in işleyişinin Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından yürütüldüğünü söyleyen Dirikolu, İnci Çeyiz’in herhangi bir ticari bağlantı taşımadığını ev kadınlarının kendi el ürünlerinin satışının yapıldığı bir yer olduğunu ifade etti.

Kadınların incisi olarak nitelendirdikleri İnci Çeyiz sayesinde birçok ailenin yüzünün güldüğünü söyleyen Dirikolu, kadınların buradan elde ettikleri gelir ile mutfak masraflarını, çocuklarının eğitim-sağlık gibi zaruri masraflarını ve hatta askerde ki çocuklarına harçlık olarak gönderdiklerini söyledi. İhtiyaç sahibi kadınların elde ettikleri gelir ile evlerine mutlu bir şekilde dönmelerine tanık olduklarını kaydeden Dirikolu, kadınların bu mutluluğu sayesinde kendilerinin de çok mutlu olduklarını belirtti.

Kadın Meclisi olarak çalışmalarına aynı yoğunlukta devam edeceklerini söyleyen Dirikolu, “Yaptığımız her çalışmada bizlere destek olan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’a ve Kent Konseyi Genel Sekreterimiz Av. Ali Yıldırım’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı ve İnci Çeyiz koordinatörü Saliha Bulut, üç yıl önce bir hayal olarak ve ufak bir grup ile başlayan İnci Çeyiz’in bugün 1200’e yakın üyesinin bulunduğu kocaman bir aile olduğunu söyledi.

Kadın Meclisi üyelerinden oluşan bir komisyonun bulunduğu ve her hafta çarşamba günleri kadınların getirdikleri ürünleri komisyon aracılığı ile fiyatlarının belirlendiğini ifade eden Bulut, örgü, yazma, kurdela, nakış,takı gibi birçok el ürünlerinin satışının yapıldığını söyledi.

Satışların çok iyi olduğunu ve her ay ortalama 350 ürünün çıkışının yapıldığını belirten Bulut, ihtiyaç sahibi kadınların evlerine mutlu bir şekilde dönmeleri ile bütün yorgunluklarını unuttuklarını kaydetti. Özellikle gelin adaylarının ve bebek bekleyen çiftlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiklerini vurgulayan Bulut, aynı zamanda şehir dışından ve yurt dışından da siparişler aldıklarını söyledi.

Yeni cami karşısında yer alan İnci Çeyiz’e bütün kadınları beklediklerini söyleyen Bulut, desteklerinden dolayı Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a da teşekkür etti.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.