Ana Sayfa / Haberler / Çocuklarda Gelişim Dönemleri Anlatıldı

Çocuklarda Gelişim Dönemleri Anlatıldı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi kadınlara yönelik bilinçlendirme programlarına devam ediyor.

Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi’nin iş birliğinde Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen konferansta “Çocuklarda Gelişim Dönemleri” konusu anlatıldı. Konferansa Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Sosyolog Mehmet Koyuncu katıldı.

Büyümeyi bir çocuğun boy uzunluğu ve vücut ağırlığı yönünden ölçülebilen artışı olarak tanımlayan Koyuncu, gelişimi ise büyüyen organizmanın, dokularının yapısında ve biyokimyasal bileşiminde oluşan değişikler sonucu olgunlaşması ve fonksiyonlarının farklılaşma olarak tanımlayarak, büyümeyi ve gelişimi etkileyen unsurların gen, ırk, cinsiyet, hormon, beslenme, sosyo-kültürel etmenler ve geçirilen hastalıklar olduğuna değindi.

Sosyolog Mehmet Koyuncu gelişim dönemlerini: 0- 3 Yaş Gelişim Dönemi, 3-6 Yaş Gelişim Dönemi, 6-11 Yaş Gelişim Dönemi(İlkokul Çağı) ve 11-14 Yaş Gelişim Dönemi(İlk Gençlik Dönemi) olarak ayırarak 0-3 yaş dönemi en önemli karakteristiğin bebeğin yetişkinin yardımı olmadan yaşamını sürdürememesi ve 3 yaş civarındaki çocukların artık kendi öz bakımlarını karşılayabilecek birçok beceriye sahip olması olduğunu söyledi.

Koyuncu, 3-6 yaş gelişim döneminin en belirgin özelliklerinin el becerilerinin gelişmesi, dış dünya ile ilgili sorular sorma ve başka çocuklarla bir arada olmaktan keyif duyma gibi dönem özelliklerini vurgulayarak, 6-11 yaş döneminin özelliklerini ise çocuğun aile yuvasından çıkıp dış dünyaya açıldığı toplumsal çevreye iyice karıştığı çağ, cinsel kimlik kazanma, konuşma yeteneği ve söz dağarcığının gelişimi olarak tanımladı.

Son olarak 11-14 yaş dönemine değinen Koyuncu, “Bu dönem ergenlik dönemidir. Bu dönemde çocuklarda; duygularda hızlı iniş çıkışlar, çabuk sinirlenme, derslere ilgisizlik, çalışma düzensizliği, geçici heveslere düşkünlük, gizliliğe önem, evdeki kurallara uymama ve yetişkinlerle zıtlık gibi birçok tepki görebiliriz.” dedi.

Konferans sonunda Kadın Meclisi üyeleri Sosyolog Mehmet Koyuncuya çeşitli sorular yönelterek konferanstan dolayı teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.