Ana Sayfa / Haberler / Çocuklarda Görülen Davranış Bozukları Anlatıldı

Çocuklarda Görülen Davranış Bozukları Anlatıldı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi işbirliğinde Melekbaba Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz İlköğretim Okulu öğrenci velilerine “Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları” konulu konferans verildi.

Konferansa Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz İlköğretim Okulu Müdürü Muharrem Taşcan, öğrenci velileri ve sunumlarını yapmak üzere Sosyolog Zehra Sönmez katıldı.

Davranış bozukluklarını çocukların gelişim dönemlerindeki sorunların çözümünde engellerle karşılaşması ve o dönemde olağan olarak nitelendirilen sorunların daha sonraki dönemlere kalması sonucu ortaya çıkan sorunlar olarak tanımlayan Sönmez, çocuklarda görülen davranış bozukluklarını; saldırganlık, yalan söyleme, okul reddi, tırnak yeme, dikkatsizlik ve inatçılık olarak sıraladı.

Sosyolog Zehra Sönmez, davranış bozukluğuna sebep olan nedenlerin dikkat çekme, ebeveynlere karşı güç kazanma isteği, intikam alma isteği ve yetersizlik olduğunu vurgulayarak bu davranış içinde çocuklara karşı; karşılıklı saygı, çocuğa zaman ayırma, cesaretlendirme, sevgiyi anlatma ve paylaşma gibi davranışlarla yaklaşılmasının çocuklarla iletişim açısından önemli olduğunu söyledi.

Konferans boyunca çocuklarda görülen bütün davranış bozuklarının belirtileri ve nedenleri açıklanarak ailelerin bu davranışlara karşı alması gereken önlemler hakkında bilgiler verilerek konferans sonlandırıldı.

Melekbaba Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz İlköğretim Okulu öğrenci velileri konferans sonunda sunumlarını yapan Sosyolog Zehra Sönmez’e çeşitli sorular yönelterek konferanstan dolayı teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.