Ana Sayfa / Haberler / Çocukların tek eksiği sizsiniz

Çocukların tek eksiği sizsiniz

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine yönelik koruyucu aile ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, MİAD Sevgi Evleri Müdürü Kubilay Sezen, Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

 MİAD Sevgi evleri kuruluşu üzerine bilgi veren Sezen, 0–18 yaş grubunda toplam 130 çocuğun barındığını, bir kısmının anne babasının olduğunu yalnız farklı nedenlerden dolayı ailelerin çocuklara bakamadıklarını belirtti. Çocukların her türlü ihtiyacının kurum tarafından karşılandığını dile getiren Sezen, “ Çocukların tek eksiği sizlersiniz” dedi.

Çocuk psikolojisi ile ilgili belli noktalara değinen Sezen, baba sevgisinden yoksun yaşayan çocuklarda şiddet eğilimi, hırsızlık ve gasp olayların yaşandığını, anne sevgisinden yoksun yaşayan çocuklarda ise katil olma olgusunun daha fazla olduğuna işaret etti.

Koruyucu aile hakkında bilgi veren Sezen, bu yöntemin de evlat edinme yönteminden farklı olmadığını söyledi. Devletin koruyucu aile uygulaması ile ilgili olarak ciddi çalışmalar yaptığını vurgulayan Sezen, koruyucu aileyi belirlerken belli kriterlerin olması gerektiğini bunların içinde özellikle sorumluluk bilinci taşıyan ailelerin daha önemli olduğunun altını çizdi.

Çocukların aile, komşuluk, arkadaşlık ilişkileri konusunda eksikliklerini gidermek adına, gönüllü ailelere büyük işler düştüğünü söyleyen Sezen, “Çocuklara sıcak ev ortamında aile terbiyesi ve belli değerlerimizi aşılamamız gerekmektedir” dedi.

Programın sonunda Kadın Meclisi üyeleri koruyucu aile ile ilgili olarak Kubilay Sezen’e sorular yönelttiler.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.