Ana Sayfa / Haberler / Depremle İlgili Bilinç Düzeyi Arttırılmalı

Depremle İlgili Bilinç Düzeyi Arttırılmalı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından organize edilen ve MAKUT (Malatya Arama Kurtarma Timi) işbirliğinde gerçekleştirilen “Deprem” konulu konferans Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda Kadın Meclisi üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

En son yaşanan Van depreminden sonra kadınlarımızın ve dolayısıyla tüm aile fertlerinin deprem öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgilendirilmesinin amaçlandığı konferansa konuşmacı olarak MAKUT üyesi Vahap Çolak, Jeofizik Mühendisi Burhanettin Tüzün, Eğitim Uzmanı Basri Kahveci ve Eczacı Zafer Dinçer katıldılar.

Kadın Meclisi’nin düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantıları güncel konulardan seçilirken alanında uzman konuşmacıların katıldığı toplantılara kadınlar yoğun ilgi gösteriyorlar.

Konferansın açış konuşmasını yapan Vahap Çolak MAKUT hakkında bilgi verdi. Çolak, yapılan uygulamalı çalışmaların yanı sıra bilinçlendirme çalışmalarına özel önem verdiklerini belirtti.

MAKUT Başkanı Jeofizik Mühendisi Burhanettin Tüzün sadece 2010 yılında 11000’in üzerinde deprem gerçekleştiğini belirtti. Depremin artık bir Türkiye gerçeği olduğunu belirten Tüzün, her gün sayısı artan depremlere karşı hazırlıklı olmanın ve depremle ilgili bilinç düzeyinin artması için tüm kurumlarca bu konuya özel önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

MAKUT Eğitim Uzmanı Basri Kahveci ise afetin insanlar için fiziksel, ekonomik kayıplar doğuran, insanın yaşamsal faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkileyen doğal, teknolojik veya insan kökenli genel bir terim olarak tanımlanabileceğini söyledi. Deprem anında nasıl hareket edileceğini aile bireyleri ile önceden konuşarak basit bir plan yapmanın o andaki paniği ve kaosu gidereceğini belirten Kahveci, deprem sonrasında Van depreminde gözlemlerine göre 24 saat içinde Arama Kurtarma Ekiplerinin bölgeye ulaştığını açıkladı. Bunun dünya çapında bir başarı olduğunu belirtti.

Konferansın sonunda MAKUT üyesi Eczacı Zafer Dinçer de ilk yardım konusunda bilgiler verdi.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.