Ana Sayfa / Haberler / Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Şehit Fevzi Mahalleselindeki kadınlara yönelik “ Kanser ve Erken Teşhis – Tedavi” konulu bir konferans düzenlendi.

Türk Telekom İlköğretim Okulunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Malatya Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM)’den görevli Doktor Serpil Kaya Karadağ ve Şehit Fevzi Mahalle sakinleri katıldı.

Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Kadın Meclisinin yapmış olduğu çalışmalardan bahsederek, “ Kadınların her alanda eğitimli ve bilinçli olmaları için çalışıyoruz.” dedi.

Doktor Serpil Kaya Karadağ kanser hastalığının nedenlerini, korunma yollarını ve tedavi yöntemleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Kanser hastalığında erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Serpil Kaya Karadağ, kanser hastalığında normal bir hücrenin çeşitli sebeplerle birden bire değişikliğe uğrayarak diğer hücrelerden farklı şekilde hızla büyümeye, bir kitle- ur oluşturmaya başladığını ve bulunduğu yerin yapısını bozduğunu söyleyerek bu sürecin erken tespiti tedavi açısından önemli olduğunu söyledi.

Dr. Serpil Kaya Karadağ, her 8 kadından birinin meme kanseri olduğunu belirterek, “Kadınlar vücutlarını iyi tanımaları, sağlık kontrollerini zamanında ve düzenli bir şeklide yapmaları gerekmektedir.” dedi.

Program sonunda Karadağ, kadınların kanser ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.