Ana Sayfa / Haberler / Gelin-Kaynana İlişkileri Anlatıldı

Gelin-Kaynana İlişkileri Anlatıldı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından başlatılan “Her Ev Bir Okul,Her Anne Bir Öğretmen” projesi kapsamında bu ay “Evlilikte Gelin Kaynana İlişkileri” konusu ele alındı.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli Aile Eğitim Uzmanı Ersin Temel ve PDR Uzmanı Ebubekir Kayhan katıldılar.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut, kadın meclisi olarak aile merkezli çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu çalışmalara aralıksız devam edeceklerini söyledi.

PDR Uzmanı Ebubekir Kayhan, gelin kaynana ilişkilerin çoğu zaman ufak gerginliklerle sınırlı iken bazı durumlarda eşlerin boşanmasıyla sonuçlanacak ciddi problemlerinde kaynağı olabileceğini anlattı. Gelin ve kaynananın birlikte oturmadığı durumlarda da problemlerin yaşanabildiğini söyleyen Kayhan, problemlerin odak noktasının evin idaresi, karşılıklı iletişim problemleri ve gelinlerin yeni ev yaşantısına uyum problemlerinden kaynaklandığını belirtti.

Gelin ve kaynana ilişkilerinde gelinlerin kaynanaları konusunda önyargılı olmaları, kaynanaların gelinlerine karşı olumsuz tutumları, kaynanaların oğullarını paylaşmak istememelerinden kaynaklı gelin-kaynana ilişkisinin zedelendiğini söyleyen Kayhan, “Bağımlı bir ilişkiye sahip erkek çocuk evlendiği zaman anne, yani kaynana gelinini kendine rakip olarak görebilir ve onu saf dışı bırakmak için olumsuz davranışlar sergileyebilir” dedi.

Gelin ve kaynanalara konu ile ilgili önerilerde bulunan Kayhan, karşılıklı ilişkilerde saygıyı asla elden bırakmamalarını, empati kurmalarını, iki tarafında düşünerek adım atmalarını aynı zamanda doğal ve içten olmaları gerektiğini ifade etti.

Programı slaytlar eşliğinde ve kısa hikayelerle anlatan Kayhan’a kadın meclisi üyeleri de kendi yaşantılarından örnekler vererek, konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.