Ana Sayfa / Haberler / Hayatımızın Her Alanında Dua Olmalı

Hayatımızın Her Alanında Dua Olmalı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Duanın Önemi” konulu bir konferans düzenledi. Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, Kadın Meclisi üyeleri ve konferansını sunmak üzere İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Çolak katıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, Yeni konsey binasında ilk programlarını “Dua” ile “açmak istediklerini söyleyerek kadın meclisi olarak bilinçlendirme çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini belirtti.

Doç. Dr. Abdullah Çolak, duanın yardım edecek gücün hatırlanması olduğunu, ibadetlerinin özünün dua olduğunu ve samimi duygularla yapılan duanın öneminden bahsetti. Duası kabul edilen kişilere değinen Çolak, Anne- babanın evladına yaptığı duanın, hastanın duasının, misafirin duasının kabul edildiğini belirtti. Harama sürekli bilinçli olarak devam eden kişilerin duasının kabul olmayacağını belirten Çolak, dualarımızda kişisel planlar üzerine değil de bütün insanlığın hayrına gelecek şekilde dualar edilmesi gerektiğini ifade etti.

Duada zaman konusu üzerine de konuşan Çolak, dardayken herkesin dua ettiğini söyleyerek, hiçbir sıkıntı yaşamadan dua etmenin daha önemli olduğunu söyledi. Farz namazlarda selam verdikten sonra ve seher vaktinde yapılan duanın da önemli olduğunu belirten Çolak, “Namazlarımız zaten dualarımızdır” dedi.

Yaptığımız dualara mutlaka karşılık verildiğini ifade eden Çolak, yapılan duanın üç şekilde karşılık bulunduğunu söyledi. Bunların; dünyada cevap bulacağını, ahirette cevap bulacağını ya da edilen duanın karşılığında verilen başka bir belayı defedeceği anlamına geldiğini söyleyen Çolak, “ Dua hayatımızın her alanında bulunmalıdır” dedi.

Programın sonunda Kadın Meclisi başkanı Saliha Bulut tarafından Doç. Dr. Abdullah Çolak’a plaket ve ebru sanatından yapılan eser hediye edildi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.