Ana Sayfa / Haberler / Hayatımızın İlacı Sabırdır

Hayatımızın İlacı Sabırdır

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi Şahnahan mahalle sakinleri ile bir araya geldiği, konferansta “Aile de Sabır” konusu anlatıldı.

Aile Uzmanı-Sosyolog Elif Şengönül, “Aile içerisinde anneler genelde sabır taşı olarak görülmektedir. Fakat bazen aile içerisinde de sabır sınırlarının taştığını görüyoruz” dedi. Şengönül, sabrın hayatın ilacı olduğunu, fakat “sabrında bir sınırı var” cümlesi ile de sabrın bittiğini ifade etti.

Evliliklerde çiftlerin sorunları çözemedikleri zamanlarda başka yerlere yöneldiklerini söyleyen Şengönül, bu durumlarda aile içerisinde görev ve sorumlulukların çok iyi belirlenmesi gerektiğini ve sorumluluğun sadece bir kişi üzerine verilmemesini aksi halde zamanla o kişide bıkkınlık ve sabırsızlığın başlayacağını belirtti.

Şengönül, “Genelde kadınlar sorunları dile getirirken beden dilini ve duygusal yönünü kullanıyolar. Bunun erkek tarafından hemen algılanması bekleniyor. Böyle bir durum zamanla aile içerisinde ilgisizliğe neden oluyor. Ama en önemli nokta sıkıntı olduğu düşünülen şeylerin paylaşılması. Tek taraflı bir paylaşımda bir tarafın sürekli alttan alması ve evin bütün yükünü sırtlaması o kişide stresin artmasına neden olur” dedi.

Şengönül, aile içerisinde bazı şeylerin aynı doğrultu da ilerlemesi için sabretmek gerektiği ve özellikle evliliklerde eşlerin birbirlerini tanıma dönemlerinde sabrı ön planda tutmaları gerektiğini söyledi.

Katılımcılar konu ile alakalı çeşitli sorunlarını dile getirerek Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreterliğine ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi’ne teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.