Ana Sayfa / Haberler / içme sularını kirletmeyelim

içme sularını kirletmeyelim

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “içme sularını kirletmeyelim” konulu konferans düzenlendi.

 

Malatya Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu toplantı salonunda yapılan programa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Kadın Meclisi üyeleri ve sunum yapmak üzere Hakan Hadiç katıldı.

 

İçme Suyumuz Temiz

 

Hakan Hadiç içme suları kaynakları hakkında bilgi verdikten sonra Malatya’daki içme suyunun her hangi bir katkı maddesine maruz kalmadan sadece dezenfekte edildiğini ve Malatya içme suyunun temiz olduğunu belirterek, bunun bizim için büyük bir nimet olduğunu söyledi.

 

Bazı illerde su kirliliğinin büyük bir sorun olduğunu belirten Hadiç, bunun nedenin insanların evlerindeki kızartma yağlarını ve işletmelerdeki yağların lavabolara dökülmesinden kaynaklandığını dile getirerek,   yapılan araştırmalar neticesinde 1 litre yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini, bu konuda özellikle bayanların daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

 

Kullanılmış  bitkisel yağlar atık su kirliliğinin %25 ini oluşturmaktadır.

Bitkisel atık yağların kalorilerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Hadiç, bu atık yağların, suya ve kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kapladığını, su sistemine zarar verdiğini belirterek denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağların, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine de zarar verdiğini dile getirdi.

Hakan Hadiç, kullanılmış atık yağların yüksek miktarda kurşun, arsenik, kadmiyum, krom gibi ağır metaller içerdiğini ve bunların toprakta birikmesi neticesinde toprakta yaşayan canlılara zarar verdiğini söyledi.

Hadiç, gelişmiş ülkelerde kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağların kanalizasyonlara ve yüzeysel sulara dökülmesinin yasak olduğunu dile getirerek ülkemizde de bu konuda yeterli çalışmaların ve bilgilendirmelerin yapılmadığını dile getirdi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.