Ana Sayfa / Haberler / İlk Yardımın Önemi Anlatıldı.

İlk Yardımın Önemi Anlatıldı.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi “İlk Yardımın Önemi” konulu konferans düzenledi. Fethi Gemuhluoğlu konferans salonun da düzenlenen programa Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah PEKTAŞ, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Acil Tıp Uzmanı Abdullah KAMA, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha BULUT ve kadın meclisi üyeleri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, ilkyardımın kadınlar için ne kadar önemli olduğunu dile getirerek kadınların ilkyardım bilgisine olan ihtiyaçlarından dolayı böyle bir konferans hazırladıklarını söyledi.

İlkyardımın ne olduğunu anlatan Kama, ilkyardımın öncelikli amaçlarının hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Kama, İlkyardımın basamaklarını anlattıktan sonra solunum, dolaşım ve kalp krizi hakkında bilgiler verdi.

Kama, kaza esnasında şoka giren yaralılara nasıl ilk yardım yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi vererek ambulansın beklenmesinin öneminden bahsetti.

Kırıklar konusunda da ilkyardımın önemine vurgu yapan Kama, kırık belirtilerinin bölgeyi oynatma ile artan yoğun ağrı, şekil bozukluğu, bölgede ödem ve kanama sonucu morarma ve işlev kaybı olduğunu söyledi. Kırıklarda hasta yakını müdahelesinin bilinçsiz yapıldığında daha kötü sonuçlar oluşturabileceğini belirtti.

Kama, konferans boyunca kısa mesafede süratli taşıma teknikleri ve türleri, zehirlenme belirtileri ve müdahale çeşitleri, göze yabancı cisim kaçması sonucu ilkyardım çeşitleri, boğulma çeşitleri ve ilkyardım şekilleri hakkında bilgiler verdi.

Program sonunda Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah PEKTAŞ yaptıkları sunumdan dolayı Abdullah KAMA’ ya teşekkür etti.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.