Ana Sayfa / Haberler / Kadın Hakları Konulu Konferans

Kadın Hakları Konulu Konferans

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Avukat Saliha Baranının sunumuyla “Kadın Hakları” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi üyeleri ve davetliler katıldı.

Filistin’e Yapılan Saldırılar İnsan Hakkı İhlalidir

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Filistin’e yapılan saldırıya değinerek, Filistin’e yapılan saldırının insanlığa yapılan bir saldırı olduğunu ve insan haklarının ihlal edildiğini belirtti.

Kadın Hakları ile ilgili sunumunu yapmak üzere söz alan Saliha Baran, yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek günümüzde kadınların %20’sinin okuma-yazma bilmediğini, %40’ının görücü usulü evlendirildiğini, %20’sinin resmi nikâhı olmadığını belirterek, bu araştırmalara göre aile içi şiddet gören kadınların oranının ise %97 olduğunu söyledi.

Ülkemizde kadın hakları ile ilgili ihlallerinin çeşitli başlıklar altında sıralandığını belirten Saliha Baran, bunların başında aile içi şiddet, namus cinayetleri gibi nedenler olduğunu söyledi.

Toplumun değişmesinde kadına büyük görevler düştüğünü belirten Baran kız- erkek çocuklarımızı yetiştirirken bu eşit haklara sahip olduklarının farkına varmalarını sağlamak için eğitime ağırlık vermemiz gerektiğini, kadınların demokratik ve barışcıl bir toplum düzeninin kurulmasında önemli bir katkı sağlanabileceğini belirtti.

Program sonunda bayanlara bilgi edinmeleri için el broşürleri dağıtıldı ve gelen sorular

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.