Ana Sayfa / Haberler / KADIN MECLİSİ İNSAN HAKLARINI ANLATTI

KADIN MECLİSİ İNSAN HAKLARINI ANLATTI

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda Malatya Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Fatma Geçici’nin sunduğu “İslam’a Göre Sorumluluklarımız ve Haklarımız” konulu bir konferans düzenlendi.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi başkanı Nazire Dirikolu yaptığı açıklamada özellikle kadınlarımızın hayata dair her alanda bilgi ve birikimlerinin artması için bilgilendirme toplantıları ve seminerlerin kendilerinin öncelikli olarak ağırlık verdikleri konulardan birisi olduğunu belirtti. Hayatın her alanında önemli rolü olan kadınların din bağlamında sorumlulukları ve hakları konusunda da eksikliklerini gidermesi amacıyla “İslam’a Göre Sorumluluklarımız ve Haklarımız” konulu konferansı düzenlediklerini söyledi.

Malatya Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Fatma Geçici konferansta” İslam insanı kadın ve erkek diye ayırmamıştır. Biz sorumluluklarımızdan ve haklarımızdan uzaklaştıkça sorunlar ortaya çıkmaktadır. Dinlerin amacı, insanın sahip olduğu hakları korumaktır. Günümüzde maddiyat çok önemli olmuştur. Değer yargılarımıza pek önem verilmemektedir. İnsanlar hak derken menfaatlerini anlamaktadır. İnsanın doğuştan getirdiği ve sonradan kazandığı hakları vardır” dedi.

Dinimiz insan hayatına üç yönlü bakar diyen Fatma Geçici “İnanç, İbadetler ve Muamelat (İslam hukuku-fıkıh) başlıklarından muamelat hakkında bilgi verdi.

İslam’a göre haklarımızı çeşitli başlıklar halinde veren Geçici: Yaşama Hakkı; Hürriyet Hakkı; Irz ve Namusun Korunma Hakkı, Mülkiyet ve Mülkiyetin Korunma Hakkı, Özel Hayatın Gizliliğinin Korunması Hakkı, Konut Dokunulmazlığı Hakkı, Eğitim ve Öğretim Hakkı, Din ve Vicdan Hürriyeti, Düşünme ve Düşündüğünü Açıklama Hürriyeti, Çalışma ve Kazanma Hakkı konularında bilgi verdi.

Kadınların dikkatle dinlediği konferansın sonunda Din Hizmetleri Uzmanı Fatma Geçici, bayanların yönelttiği soruları yanıtladı.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.