Ana Sayfa / Haberler / KADIN MECLİSİNDEN KÜLTÜR GEZİLERİ

KADIN MECLİSİNDEN KÜLTÜR GEZİLERİ

Battalgazi İlçesi Ziyaret Edildi

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından sosyal etkinlikler kapsamında Battalgazi İlçesi’ne Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve Kadın Meclisi üyelerinin katıldığı bir gezi düzenlendi. Geziye Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da eşlik etti.

 

 

Kültürel Mirası Çocuklarımıza Aktarmalıyız

Tarihi ve kültürel değerlerinden habersiz yetişen nesillerin yaşadıkları coğrafyaya hiç bir şey katamayacaklarını ifade eden Nazire Dirikolu, bu nesilleri yetiştirecek annelere büyük görevler düştüğünü, çocuklarına bu kültürel mirası aktarmaları gerektiğini vurguladı.

 

Nazire Dirikolu, bu geziyi düzenlemelerindeki esas gayenin tarihe ışık tutan tarihi eserleri gezerek ve bu eserler hakkında aldıkları bilgiyi çocuklarına paylaşmak olduğunu belirtti.

 

Battalgazi’nin 5000 yıllık bir tarihi mirasa sahip olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisinin bu organizasyonunun örnek bir çalışma olduğunu, bu çalışmanın kente yaşayan diğer kuruluşlar tarafından da gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

 

Rehber eşliğinde yapılan gezide ilk olarak yeni restore edilen Kervansaray ve Topbaşı Mahallesinde bulunan tarihi konakları gezen üyeler Ulu Cami’yi ziyaret etti. Daha sonra 13. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve eski mezarlığın içinde bulunan her tarafı kesme taş ve tuğla karışımı duvar örgüsü ile dikkat çeken Kanlı Kümbet, Hasan-i Basri Türbesi ziyaret edildi.

 

Genel Sekreterlikten alınan bilgiye göre Malatya sınırları içerisinde bulunan tarihi yerleri Malatya’da yaşayanların dikkatine çekmek üzere çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.