Ana Sayfa / Haberler / Kadın Meclisi’nden Sağlıklı Yaşam İçin Spor Konferansı

Kadın Meclisi’nden Sağlıklı Yaşam İçin Spor Konferansı

Malatya Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda “Sporun Sağlık İçin Önemi” konulu konferans yapıldı. Konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Fizyoterapist Betül Akyol ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Sporun insan sağlığı için önemine işaret eden Fizyoterapist Betül Akyol, ülkemizde sağlık harcamalarının artığına işaret ederek, sağlık sorunlarının da bel, sırt boyun gibi eklem ağrıları şikâyetlerinin daha çok olduğunu belirtti.

Spor, aynı zamanda bir sosyalleşme aracıdır.

Ülkemizde spora önem verilmediğini, batı ülkelerinde ise spora daha çok önem verildiğini belirten Akyol, “Ülkemizde eklem ağrıları nüks ettikten sonra spor yapmaya başlıyoruz. Bu nedenle sağlığımız için spora daha çok önem vermeliyiz.” dedi.

Düzenli yapılan sporla sigara ve alkol içme alışkanlığının az görüldüğünü belirten Akyol; hamile bayanlarda ise erken doğumlar görüldüğünü, uygun bir şekilde yapılan sporun tüm yaş gruplarındaki insanlara olumlu katkılar  sağlayacağını söyledi.

Her insanın egzersiz ve spor yapması gerektiğini söyleyen Akyol, hareketsizlik nedeniyle obezite başta olmak üzere birçok rahatsızlıklarda artış görüldüğünü, bu sağlık sorunlarının yaşanmaması için de spor yapılması gerektiğini ifade etti.

Günlük hayatta yaptığımız yanlış hareketler sonucu bel fıtığı, boyun fıtığı başta olmak üzere çeşitli eklem ağrılarına maruz kalabileceğimizi belirten Akyol, ağır bir şey kaldırırken dikkatle kaldırmamız ve araba kullanırken çok dik oturmamamız gerektiğini ifade etti.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.