Ana Sayfa / Haberler / Kadın ve Aile Konferansına Yoğun İlgi

Kadın ve Aile Konferansına Yoğun İlgi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Fethi Gemuhluoğlu toplantı salonunda bir konferans düzenlendi. Konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan din hizmetleri uzmanı Fatma Geçici, İl Müftülüğü olarak bayanlara rehberlik anlamında vermiş oldukları hizmetler hakkında bilgi verdi. Geçici, vatandaşların sorularına İslami ölçüler çerçevesinde yardımcı olduklarını ve çeşitli konferans, seminerlerle bilgilendirdiklerini söyledi.

Camiler Haftası dolayısı ile konuşmasının bir kısmını bu konuya ayıran Fatma Geçici, camilerde çocuklara yetişkinlerin tahammül edemediklerine değinerek bu tutumun yanlış olduğunu, çocukların zamanla camide nasıl davranılması gerektiği bilincini camiye gelerek kavrayacağını belirtti.

Ramazan ayı içerisinde telefonla gelen soruların çoğunlukta olduğunu belirten Fatma Geçici, bu soruların en başında ibadetle ilgili sorular olduğunu ve diğer bir sorunun ise aile içi anlaşmazlıklar olduğunu, bu sorular ve sorunlara dini emeller ve yasaklar ölçüsünde yaklaşarak çözüm önerdiklerini veya ilgili kurumlara yönlendirerek vatandaşlara yardımcı olduklarını söyledi.

Aile içi anlaşmazlıkların başında manevi eksiklik ve ben haklıyım düşüncesinin neden olduğunu belirten Fatma Geçici, “Eğer haksız olan bizsek bunu kabul etmeli ve o sorunu büyütmeden karşı tarafın anlayacağı bir üslupla anlatmalı ve gerekirse özür dilemeliyiz.”dedi.

Okul öğrencilerine sadece yaz tatillerinde uygulanan yaz dönemi Kur-an kurslarının yeterli olmadığını belirten bazı kadınlara bilgi veren Fatma Geçici, hafta sonu Kur-an kursları uygulamasına bazı camilerde geçildiğini ve ilerleyen yıllarda tüm camilerde ve Kur-an kurslarında uygulamaya geçilmesinin planlandığını ifade etti.

Fatma Geçici, soru ve öneriler için İl Müftülüğü’ne telefon veya dilekçe yazarak münacatta bulunabilecekleri gibi müftülüğe bizzat gidip ilgili birimler ve kişilerle de görüşebileceklerini söyledi.

Programın sonunda Fatma Geçici, bayanlardan gelen soruları yanıtladı.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.