Ana Sayfa / Haberler / Kadınlar “Akılcı İlaç Kullanımı” Hakkında Bilinçlendirildi

Kadınlar “Akılcı İlaç Kullanımı” Hakkında Bilinçlendirildi

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi organizasyonunda kadınlara yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” konulu bir konferans düzenlendi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa kadın meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Şube Müdürlüğü’nde görevli Dr. Semra Tutuk Karagöz katıldı.

Dr. Semra Tutuk Karagöz, ilaç ve bileşenleri hakkında bilgi aktararak günümüzde bitkisel kökenli çok fazla sayıda ilacın bulunduğunu, bitkisel ürün kullanımı konusunda “doğaldır, zararsızdır” yaklaşımının doğru olmadığını söyledi.

İlaç kullanımında; doğru uygulama, aç/tok kullanım, kullanım süresi, kullanım zamanı ve doz değişikliklerinin önemli olduğunu vurgulayan Karagöz, ilaçları ambalajı dışında, kullanılıncaya kadar başka bir ortamda (kutu, bardak,çanta, mendil vb.) bulundurmamaya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Karagöz, çocuklar, yaşlılar, hamilelik ve emzirmelik döneminde ki kadınlar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar, kronik hastalığı olanlar, ilaç ve besin alerjisi öyküsü olan insanların ilaç kullanımlarına dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, “Ağızdan yutarak aldığımız ilaçlar su ile içilmeli. Su dışındaki herhangi bir içecek ilacın etkisini azaltabilir”dedi.

Tedavinin doktor tarafından kişiye özel olarak uygulandığını, ilaç önermenin ve öneri doğrultusunda ilaç kullanımının yanlış olduğunu ifade eden Karagöz, internet yoluyla ya da uzaktan erişimin diğer yollarıyla kontrolsüz, güvensiz ilaç/ürün almamanın, bu tür yollarla temin edilen ürünlerin kullanımına bağlı olarak ölümcül sorunlar ile karşılaşılabileceğini söyledi.

Antibiyotik kullanımı üzerine de konuşan Karagöz, “Antibiyotikler, hekimin gerekli görmesi halinde uygun süre ve uygun dozda kullanılması gereken ilaçlardır. Antibiyotiklerin uygun olmayan kullanımı, etkinin yok olmasına sebep olan dirence neden olur. Antibiyotikler yalnızca eczanelerden temin edilmeli ve hekime danışılmadan antibiyotik kullanılmamalıdır” dedi.

Program sonunda kadın meclisi üyeleri Dr. Semra Tutuk Karagöz’e konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.