Ana Sayfa / Haberler / Kadınlar İle İlgili Evrensel Mesaj, Veda Hutbesinde…

Kadınlar İle İlgili Evrensel Mesaj, Veda Hutbesinde…

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Kadının Aile İçindeki Sorumlulukları” konulu bir konferans düzenlendi.

Malatya Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut, Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezinden İlahiyatçı Sabri Güneş ve PDR Uzmanı Ebubekir Kayhan katıldılar.

Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut, Kadın Meclisi olarak özellikle aile merkezli çalışmalar ve konferanslar düzenlediklerini belirterek, “Biliyoruz ki aile düzelirse toplum ve insanlık da düzelir” dedi.

Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezinden İlahiyatçı Sabri Güneş, İslam’da aile kavramının önemi üzerinde durdu. İslam kültüründen uzaklaştıkça aile içi problemlerin arttığını söyleyen Güneş, İslam kültürü ile batı kültürü arasında kavram farklılıklarının olduğunu söyledi.

Dinimizin kadına verdiği önemden bahseden Güneş, “Kadın bizde annedir, annelik ise yüce bir makamdır. Batı da ise kadın cinsel obje ve reklam aracı olarak görülmektedir” dedi. Erkeklerin kadınlardan, kadınların da erkeklerden sorumlu olduğunu vurgulayan Güneş, eşler arasında diyalogun ve istişarenin önemli olduğunu, Peygamber Efendimizin eşleri ile sürekli istişare yaptığını vurguladı.

Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezinden PDR Uzmanı Ebubekir Kayhan ise günümüz de çocukların ve gençlerin kendi öz kültürlerini tam olarak öğrenemediklerini söyledi. Kültür kavramının televizyon aracılığı ile öğrenilemeyeceğini söyleyen Kayhan, “ Gayri ahlaki ilişkiler normal bir şekilde gösterilebilmektedir” dedi.

Aile içinde zaman zaman sıkıntıların yaşanabileceğini, eşlerin karşılıklı hoşgörü ile sorunlarını çözebileceğini söyleyen Kayhan, sorunların çözümünde referans olarak Kur’an-ı Kerim ve Efendimizin sünneti seniyelerini hayatımıza uygulamamız ile çözülebileceğini söyledi.

Televizyon kanallarında her gün şiddet haberleri ile karşılaştığımızı ve bunlardan en fazla ise kadına yönelik şiddet olduğunu dile getiren Kayhan, “Kadın konusuna ilk defa 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer verildiğini biliriz. Yalnız 1400 yıl öncesinde Efendimizin Veda Hutbesinde kadına verilen önemi net bir şekilde görmekteyiz” dedi.

Şiddete karşı toplumun genel olarak bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kayhan, şiddetin nasıl önlenebileceğine dair programların yapılması gerekliliğinden bahsetti.

Programın sonunda kadınlar çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.