Ana Sayfa / Haberler / Kadınlar “Kanser” hakkında bilgilendirildi.

Kadınlar “Kanser” hakkında bilgilendirildi.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Beydağı Mahallesindeki kadınlara yönelik “Kanser – Erken Teşhis ve Tedavi” konulu bir konferans düzenlendi.

Mahalle sakinlerinin kendi imkanları ile oluşturmuş oldukları kurs merkezinde verilen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Malatya Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM)’den görevli Doktor Serpil Kaya Karadağ ve Beydağı Mahalle sakinleri katıldı.

Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, kadın meclisi olarak yapmış oldukları çalışmalardan bahsederek, “Amacımız kadınların her alanda bilinçlenmesidir” dedi.

Doktor Serpil Kaya Karadağ, kanser hastalığı ile ilgili genel bir bilgi vererek bu hastalıktan korunma yolları ve tedavi yöntemleri ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Kanser hastalığında normal bir hücrenin çeşitli sebeplerle birden bire değişerek, diğer hücrelerden farklı bir şekilde hızla büyümeye ve bulunduğu yerin yapısını bozduğunu söyleyen Karadağ, tedavi için bu sürecin erken teşhisinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Her on kadından birinde meme kanseri görüldüğünü belirten Karadağ, ayda bir kadınların evde kendi kendilerine meme muayenesi yapabileceklerini söyledi. Kadınların vücutlarını iyi tanımalarını gerektiğine dikkat çeken Karadağ, “Ayda bir kez kadınların düzenli bir şekilde yapacakları muayene, hayat kurtaracaktır” dedi.

Program sonunda Doktor Serpil Kaya Karadağ’a konu ile ilgili kadınlar sorular yönelttiler.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.