Ana Sayfa / Haberler / Kadınlar Kanser Konusunda Bilinçlendirildi.

Kadınlar Kanser Konusunda Bilinçlendirildi.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalara aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda kadın meclisi organizasyonunda “Kadınlarda kanser taramaları ve meme kanseri” konulu bir konferans düzenlendi.

Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Saliha Bulut, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Selma Aydın Felek, KETEM Dr. Seda Kutsal Çelik ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Saliha Bulut, kanser hastalığının çağın vebası olarak adlandırıldığını söyleyerek, kadınların bu konuda bilinçlenmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Kadınların özellikle annelerin hastalıklar hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerektiğine inandıklarını söyleyen ve bir dönem boyunca sağlık alanında her ay farklı bir konuyu ele alacaklarını ifade eden Bulut, “Amacımız hayatınızda bir farkındalık oluşturmaktır. Bu kapsamda aramızda bulunan il Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz” dedi

Dr. Selma Aydın Felek, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak eğitime büyük önem verdiklerini söyledi. Toplum sağlığını en üst düzeye taşıyabilmek adına çalışmalar yapmaya özen gösterdiklerini söyleyen Felek, “ Kent Konseyi Kadın Meclisinin kadınlara yönelik her alanda yapmış olduğu bilinçlendirme çalışmalarını takdir ediyorum” dedi.

Sunumu gerçekleştiren KETEM’den Dr. Seda Kutsal Çelik, kanser hastalığının erken teşhisinin önemli olduğunu vurguladı. Kanser hastalığının, normal bir hücrenin çeşitli sebeplerle değişerek diğer hücrelerden farklı bir şekilde büyümesi ve bulunduğu yerin yapısını bozarak ortaya çıktığını söyledi.

Her on kadından birinde meme kanseri görüldüğünü belirten Çelik, ayda bir kadınların evde kendi kendilerine meme muayenesi yapabileceklerini söyledi. Kadınların vücutlarını iyi tanımalarını gerektiğine dikkat çeken Çelik, “Ayda bir kez kadınların düzenli bir şekilde yapacakları muayene, hayat kurtaracaktır” dedi.

Programın sonunda Dr. Seda Kutsal Çelik’e kadınlar konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.