Ana Sayfa / Haberler / Kadınlar Tüketici Hakları Konusunda Bilgilendirildi

Kadınlar Tüketici Hakları Konusunda Bilgilendirildi

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınların toplumsal hayatın her alanında söz sahibi olması, aile içindeki rollerinin güçlendirilmesi için düzenli aralıklarla yaptığı sosyal çalışmalar devam ediyor.

 

Bu doğrultuda yapılan çalışmalar kapsamında kadınların tüketim ve alışveriş noktasında daha bilinçli olması, ev ekonomilerine destek sağlaması amacıyla Malatya Tüketici Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Keriman Başıbüyük tarafından “Tüketici Hakları” konulu bir konferans verildi.

 

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve Kadın Meclisi Üyeleri katıldı.

 

Bilinçli tüketicinin dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde duran Başıbüyük, bilinçli bir tüketicinin ihtiyaç duyduğu malı daha düşük fiyata satın alarak para, enerji ve zamandan kazandığına dikkat çekerek, ihtiyacımıza göre alış veriş yapmamız gerektiğini söyledi.

 

Serbest piyasa ekonomisinden dolayı her satıcının aynı ürünü farklı fiyata satabildiğini belirten Başıbüyük, alış verişin planlı yapılması için önce ihtiyaca göre liste oluşturulması, ürünün fiyat ve kalitesinin değişik yerlerden araştırılmasının ardından ürünün satın alınmasına karar verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Yerli ürün tercihi, ülke ekonomisinin güçlenmesi demektir

İthal ürünlerin ülke içerisinde daha çok talep gördüğünü bununda yerli ürünün satılmasında sıkıntı yarattığına işaret eden Başıbüyük, bu anlayış ile yapılan alış verişlerin ülke ekonomisine ciddi zarar verdiğini, güçlü bir ekonomi için öncelikle yerli ürünlerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.

 

Satın alınan malın niteliklerinin tespiti hakkında bilgi veren Keriman Başıbüyük, malın etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda veya satıcının sözlü olarak belirttiği özellikleri taşımıyorsa o malın ayıplı mal olduğunu, bu tür durumlarda fiş veya faturayla ile birlikte satıcıya geri alınması ya da değiştirilmesi için başvurulması gerektiğini söyledi.

 

Başıbüyük, ev veya iş yerinde yapılan satışlarda ürünün alındığı tarih itibari ile hiçbir gerekçe gösterilmeden 7 gün içinde iade edilebildiğini, ürünün satış yapan firma tarafında geri alınmaması halinde tüketici derneklerine en kısa zamanda başvurulmasının önemine değindi.

 

Programın sonunda kadınlar alış veriş yaparken karşılaştıkları sorunları aktardılar.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.