Ana Sayfa / Haberler / Kadınlar “Tüketim Kültürü”Konusunda Bilinçlendirildi

Kadınlar “Tüketim Kültürü”Konusunda Bilinçlendirildi

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kadınlara “Tüketim Kültürü ve Davranışlarımıza Etkisi” konulu bir konferans düzenlendi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi (MADEM) Koordinatörü PDR Uzmanı Ferat Dalaman katıldı.

PDR Uzmanı Ferat Dalaman, eskiden ev hanımlarının kışlık kurutmalar yaptıklarını ve bunların birer kültürel değer olarak algılandığını artık günümüzde bunları hazır bir şekilde satın aldığımızı ifade etti. Dalaman, tüketim kültürünü etkileyen davranışların kültürel,sosyal, kişisel ve psikolojik faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

Tüketici davranışlarını etkileyen kişisel faktörleri anlatan Dalaman, yaş, meslek, ekonomik durum, kişilik ve benlik olgularının kişinin üzerinde büyük bir rol oynadığını söyledi. Tüketim alışkanlığında anne- babaların çocuklar için örnek teşkil ettiğini söyleyen Dalaman, “ Alışverişde, ev ekonomisinde çocuklarımıza iyi örnek olmalıyız” dedi.

Tüketicinin satın alma karar sürecinde yaşadığı süreçlere de değinen Dalaman, birinci adımda ihtiyacın ortaya çıkması durumunda gerçek durum ile istenen durum arasında ki farkları anlattı. Kişinin ürün alırken bir çok nedenin etkisinde kaldığını ifade eden Dalaman, “TV reklamları, magazin reklamları ve çevresel uyarıcılar kişinin satın alma sürecinde kararlarını etkilemektedir” dedi. Marka bağımlısı bir topluma dönüştüğümüzü söyleyen Dalaman, yoğun bir tüketim kültürü içinde yer aldığımızı vurguladı..

Programın sonunda kadın meclisi üyeleri konu ile ilgili çeşitli soruları PDR Uzmanı Ferat Dalaman’a yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.