Ana Sayfa / Haberler / Kanser Farkındalığı İçin Yüzlerce El Bir Araya Geldi

Kanser Farkındalığı İçin Yüzlerce El Bir Araya Geldi

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Sağlık Bakanlığı Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde çağımızın hastalığı olan kansere dikkat çekmek adına yaklaşık 200 kadının katıldığı “Kanser Farkındalık” programı düzenledi.

Sanat sokağındaki Malatya Büyükşehir Kent Konseyi binası önünde düzenlenen programa Yeşilyurt Kaykamakamı eşi Esra Babahanoğlu, Malatya Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program ve Kanser Şube Müdürü Selma Felek, Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, Kadın Meclisi Üyeleri katıldı.

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi ev sahipliğinde programın açılış konuşmasını yapan Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, “Çağın vebası diye başlar kelimeler, hayatın dur diye frene bastığı yerdir kanser. Pek çoğumuz birden fazla yakınımızı kaybettik. O an gelmeden tedbirimizi alalım, erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayalım. İşlerimizden on dakika ayırıp kendimize yönelik hareket edelim. Unutmayalım ki bazen 10 dakika bile hayatımızı kurtarmaya yetecek bir adımdır.” dedi.

Bulut, Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadınlara yönelik faaliyetler gösterdiklerini ve bu faaliyetler de en çok kanser konusunda çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalara da devam edeceklerini söyledi.

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü adına konuşan Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program ve Kanser Şube Müdürü Selma Felek, Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak öncelikle koruyucu hekimlik üzerinde çalıştıklarını, bunu da her platform da dile getirdiklerini söyledi.

Gelecek Ellerimizde

Felek, “Düzenlediğimiz etkinliğin ana teması “Gelecek Ellerimizde” sloganıyla birleştirdik. Belirli aralıklarla tarama programlarına katılır ve kontrollerimizi yaparsak geleceğimizi kurtarabiliriz.”dedi.

Malatya Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, kadınların olduğu her yerde Ak Parti Kadın Kolları Teşkilatı olarak bulunduklarını belirterek, Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu farkındalık çalışmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Programda kanser hastalığı ile mücadele eden bayanlar, kanser hastalığı ile nasıl mücadele ettiklerini anlatarak, Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından yapılan etkinliklerin kendileri için çok faydalı olduğunu ve yapılan programların kanserle mücadelede kendilerine büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olduğunu söylediler.

Programın sonunda kadınlar el boyası ile kanser hakkında farkındalık uyandırmak maksadıyla el baskısı yaptılar.

Ayrıca program içerisinde kanserle ilgili resim çizen kadınlara program sonunda yapılan çekiliş neticesinde bisiklet hediye edildi. Ayrıca katılımcılar kanserle ile ilgili duygu ve düşüncelerini anı defterine yazdılar.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.