Ana Sayfa / Haberler / Kent Konseyi’nde Aile İçi Şiddet Konuşuldu

Kent Konseyi’nde Aile İçi Şiddet Konuşuldu

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi işbirliğinde kadınlara yönelik verilen bilinçlendirme konferanslarına devam ediliyor.

Kent Konseyinde verilen “Aile İçi Şiddet” konulu konferansa Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi’nden Aile Uzmanı Sosyolog Zehra Sönmez katıldı.

Şiddeti, güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümü olarak tanımlayan Zehra Sönmez, Türkiye de her üç kadından birinin şiddet gördüğünü ve bu şiddet türlerinin ise fiziksel şiddet, sözlü şiddet, toplumsal ilişkilerden sınırlayan şiddet ve ekonomik şiddet olduğunu söyledi.

Sosyolog Zehra Sönmez, “Araştırmalar, televizyonun tek başına şiddete yöneltmediğini, ancak özendirdiğini ve arttırdığını göstermiştir. Şiddet, haberlerden, filmlere, dizilerden çizgi filmlere dek her yerde her an hayatın bir parçası olarak sunulmaktadır. Şiddet insana, yetişkinlere karşı duygularında karışıklık (sevgi ve nefreti aynı anda hissetme), terk edilmekten korkma, duygularını ifade etmekten korkma, yaralanmaktan korkma gibi duygular hissettirmektedir.” dedi.

Toplumumuzda şiddet konusunda bazı yanlış anlayışların olduğunu dile getiren Sönmez, bu anlayışların, aile içi şiddet sadece fiziksel olduğu zaman zararlıdır, aile içi şiddet sanıldığı kadar yaygın değildir, şiddet sadece yoksul ve eğitimsiz ailelerde yaygındır, aile içi şiddetin nedeni alkoldür, aile içi şiddet çocuk terbiyesinin kaçınılmaz bir öğesidir ve aile içinde şiddetten kurtuluş yoktur gibi düşüncelerin olduğunu söyledi.

Zehra Sönmez, aile içinde şiddetin sadece kadınlara yönelik olduğu gibi bir düşüncenin olduğunu fakat şiddetin sadece kadına karşı değil erkeklere, çocuklara ve hatta yaşlılara karşı da olduğunu vurgulayarak, “aile içinde yaşanan şiddetin etkilerini çocukların üzerinde azaltmak için, çocuğa şiddetin kötü olduğu anlatılmalı, şiddet kullanmama öğretilmeli ve çocuğa güven verilmelidir.” dedi.

Sönmez, “Şiddete uğrayan birine güven verin ve sizinle konuşmasını sağlayın, onu dinleyin, onunla ilgilenin ve yardım alması için destek olun. Ama eğer şiddet halen devam ediyorsa yasal haklarımız olan polisten yardım alma veya boşanma gibi haklarımızı kullanabiliriz.”dedi.

Konferans sonunda konuyla ilgili çeşitli sorular soran Kadın Meclisi üyeleri sunumlarından dolayı Aile Uzmanı Sosyolog Zehra Sönmez’e teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.