Ana Sayfa / Haberler / Kul Hakkı ve Önemi Konulu Konferans Düzenlendi

Kul Hakkı ve Önemi Konulu Konferans Düzenlendi

Malatya Kent Konseyi toplantı salonunda İlahiyatçı ve Eğitimci Recep Kaya’nın sunumuyla Kadın Meclisi üyelerine yönelik “Kul Hakkı ve Önemi” konulu konferans verildi.

Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve meclis üyelerinin katıldığı programda konuşan Recep Kaya, Allah’ın emir ve yasaklarının dörtte üçünün kul hakkı ile ilgili olduğuna işaret ederek, “Allah’a kulluk yalnızca belli ibadetler yerine getirmek değildir, aynı zamanda insan haklarına da büyük saygı duymaktır” dedi.

Günümüzde bencilliğin arttığına, insanların gittikçe yalnızlaştığına ve bireyselleştiğine dikkat çeken Kaya Müslümanın Müslüman üzerinde ki altı hakkından söz ederek, bunların selam vermek, aksırdığında “Elhamdülillah” denildiği vakit karşıdakinin “Yerhamukellah” demesi, davet edildiğinde davete icabet etmek, hastalandığında ziyaretine gitmek, vefat ettiğinde cenazesine katılmak, nasihat istediğinde iyilik tavsiye etmek olduğunu belirtti.

Bizim için En Güzel Örnek Peygamberimizdir…

Kaya; Dinimizin kul hakkı üzerinde önemle durduğunu, İnsanlarında bu haklara çok dikkat etmesi gerektiğini, Peygamber efendimiz (sav) bizim için en güzel örnek olduğunu söyledi.

Kaya “İhanet etmek, küçümsemek, alış-verişte aldatmak, iftira etmek, dedikodu yapmak, dini ve milli konularda saygısız davranmak gibi davranışları kul hakkıdır” dedi.

Kul hakkı ile ilgili birçok ayet okuyan Kaya konferansın sonunda soruları cevaplandırdı.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.