Ana Sayfa / Haberler / “KUR’AN DA AİLE” ANLATILDI

“KUR’AN DA AİLE” ANLATILDI

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen Aile İçi İletişim konferansları devam ediyor. Malatya Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen “Kuran’da Aile” konulu konferansa konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Durmuş katıldı.

Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut programın açılışında yaptığı konuşmada ailenin öneminden bahsederek Kadın Meclisi olarak aile içi mutluluk ve huzur için bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında düzenledikleri konferansların özellikle kadınlarımıza çok faydalı olduğunu belirtti. Bulut, yetkili ve eğitimli konuşmacıları konferans vermek üzere davet ettiklerini ve bugüne kadar düzenlemiş oldukları konferanslardan bayanların azami derecede faydalandıklarını söyledi.

Prof. Dr. Zülfikar Durmuş ise ailenin toplumun temel taşı olduğunu ve Kent Konseyi Kadın Meclisine bu konuya vermiş olduğu özel ilgi ve önem nedeniyle teşekkür ettiğini belirterek seçmiş oldukları “Kur-an ‘da Aile” konusunun önemli ve gerekli olduğunu söyledi.

Durmuş aile müessesesi yeniden gün yüzüne çıkarılmalı..

Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, “Kur’an-ı Kerimde sükûn ve huzur kaynağı olarak üzerinde durulan konuların başında “eş, ev ve gece” nin geldiğini ifade etti. Ev huzur mekânıdır, huzur evde aranmalıdır” diyen Durmuş, “gece olunca eşlerinizi televizyon ve çocuklarınızı internet başından kaldırmalı, akşam yemeğinde bir araya gelmeli ve muhabbet etmelisiniz” diyerek, yeniden Kur’an merkezinde yuvalar kurmalı “Aile” müessesesinin önemini tekrar gün yüzüne çıkarmalıyız” diye ekledi.

Aile kurumunun tüm dünyada kan kaybettiğine işret eden Durmuş özellikle Avrupa da bu sıkıntının daha yoğun bir şeklide yaşandığını belirtti. Durmuş: “İnsan bildikleri ile değil duyguları ile insandır. Ailenin en temel sorunu iletişimsizliktir. Bu sorunu aşmak için eş ve aile bireylerine daha fazla zaman ayırmalıyız.”dedi

Boşanmalar Her Yıl Artıyor.

Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığına göre 2010’ın birinci döneminde 30 bin 763 çiftin boşanmış, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,8’lik artış olduğunu ifade etti.

Konferansın sonunda Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha bulut tarafından Prof. Dr. Zülfikar Durmuş’a bir teşekkür plaketi sunuldu. Zülfikar durmuş böylesi önemli konularda her zaman konsey’in yanında olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.