Ana Sayfa / Haberler / Malatya Kültürünü En İyi Yaşatacak Olanlar Kadınlardır.

Malatya Kültürünü En İyi Yaşatacak Olanlar Kadınlardır.

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi, Malatya’nın kültürel birikimini kadınlara aktarmak amacıyla “ Malatya’nın Gelenek ve Görenekleri” adı ile bir konferans düzenledi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Eğitimci – Yazar Enver Kalaycıoğlu ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Eğitimci – Yazar Enver Kalaycıoğlu Malatya’nın tarihi hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak, Malatya’nın belli bazı büyük mahallelerinin eski ve şimdiki zamanını kıyasladı.

Kalaycıoğlu, Malatya’nın yetmiş, seksen yıl öncesine kadar Malatya düğünlerinin, düğün sahibinin bahçesinde yapıldığını, mevlit okunduğunu, davul ve zurna eşliğinde halaylar çekildiğini, düğün yemeklerinin mahalleli kadınlar tarafından imece ile hazırlandığını veya özel aşçılara bahçelerde yaptırıldığını söyledi.

Malatya yemeklerinden de bahseden Kalaycıoğlu, yörenin en meşhur yemeğinin analı-kızlı, kiraz yaprağı köfte, ekşili köfte, sıkma köfte, lahana sarması olduğunu söyledi. Malatya mutfağının çok zengin olduğunu vurgulayan Kalaycıoğlu,“Malatya’nın  hanımları  marifetlidir, özelliklidir. Çünkü annelerinden çok güzel beceriler öğrenmişlerdir”dedi.

Malatya’nın hamamlarından bahseden Kalaycıoğlu, 40-50 yıl öncesine kadar Malatya’nın köklü bir hamam kültürü olduğunu  bu kültürün temelinin Selçuklulara kadar uzandığını, Osmanlı zamanında gelişim gösterdiğini ve Cumhuriyet dönemi ile birlikte bütün inceliklerini ortaya koyduğunu söyledi.

Malatya’ da ramazanların da çok farklı geçtiğini ifade eden Kalaycıoğlu, “Malatya da hayfene denilen bir terim vardır. “Haydi, bir hayfene kuralım iftarları beraber yapalım denildiğinde” Mahallenin bir kesimi anlaşır bir araya gelir. Yapılacak yemekler paylaşılır. Öyle bir adil paylaşım olur ki; mahallenin zengini de yoksulu da aynı sofrayı paylaşır. Kimse incinmezdi” dedi.

Malatya’nın gelenek- göreneklerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının bizlerin elinde olduğunu söyleyen Kalaycıoğlu, “ Malatya kültürünü en iyi şekilde yaşatacak olanlar kadınlardır”dedi.

Programın sonunda Kadın Meclisi üyeleri de Malatya’nın unutulmuş geleneklerinden bahsederek, sunumlarından dolayı Enver Kalaycıoğlu’na teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.