Ana Sayfa / Haberler / Medya’nın Aile ve Çocuk Üzerindeki Etkileri Konuşuldu

Medya’nın Aile ve Çocuk Üzerindeki Etkileri Konuşuldu

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi iş birliğinde düzenlenen kadın bilinçlendirme programları kapsamında Tecde mahalle sakinlerine Aile Uzmanı-Sosyolog Sümeyye Abacı tarafından “Medya Aile ve Çocuk” konusu anlatıldı.

Televizyonlar Yaşam Tarzımızı Belirliyor

Aile Uzmanı-Sosyolog Sümeyye Abacı, günümüzde televizyon olmadan yaşamını sürdürebilen insan sayısının giderek azaldığını vurgulayarak, televizyonların bağımlılık yaratarak insanların daha idare edilebilir, yönlendirilebilir hale gelmesine neden olduğunu söyledi. Abacı, “Televizyon sadece bilgi vermekle, eğlendirmekle kalmayıp giderek nasıl düşüneceğimizi ve nasıl giyineceğimizi, neyi beğenmemiz gerektiğini etkiliyor” dedi.

Televizyonun çocukları yaşlarına göre etkilerinin farklı olduğunu dile getiren Abacı, 0-3 yaş dönemindeki çocukların duyu organları ve beyin uyaranları için zararlı olduğunu, 4-7 yaş arasındaki çocuklarda dil ve sosyal gelişimindeki bazı sıkıntılara neden olduğunu, 7-12 yaş grubundaki çocuklarda ise çocuklarda erken ergenlik dönemine girme gibi sıkıntılara neden olabileceğini ifade etti.

Sümeyye Abacı, “Çocukları televizyonlardan uzak tutmak için onlara iyi rol model olmalıyız, evimizin her odasında televizyon bulundurmamalıyız, çocuklara uygun olan programlar seçmeliyiz ve ailecek ortak etkinlikler yapmalı çocuklarımıza zaman ayırmalıyız” dedi.

Abacı, televizyonlarda yayınlanan programların şiddet içerikli olmaması gerektiğini belirterek, programlarda çocukların duygu ve düşüncelerine örnek olabilecek çocuk oyuncu ya da oyunların rol almasının çocukların gelişimi açısından önemli olduğu belirtti.

Tecde mahalle sakinleri televizyonla ilgili gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları Aile Uzmanı-Sosyolog Sümeyye Abacı ile paylaşarak Abacı’ya sunumlarından dolayı teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.