Ana Sayfa / Haberler / Medyanın Zararları ve Yararları Konuşuldu

Medyanın Zararları ve Yararları Konuşuldu

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İletişim Paylaşım Çalışma Grubu iş birliğinde kadın bilinçlendirme programları devam ediyor.

Medyanın zararlarının, faydalarının, kullanım yerlerinin ve kullanım şekillerinin konuşulduğu konferansa Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere İletişim ve Paylaşım Çalışma Grubu Temsilcisi Ferhat Dalaman katıldı.

Ferhat Dalaman, ” Medya; görsel, yazılı, işitsel ve hem görsel hem işitsel olan bütüne denir. Medya günümüz şartlarında iç içe yaşadığımız bir toplumsal gerçekliğimiz artık. Medya yazılı olma özelliğinden öte görsel ve işitsel olma özelliği ile ön plana çıkmaya başladı.” dedi.

Sanal medyanın hayatımızın önemli bir unsuru haline geldiğini dile getiren Dalaman, hayatımızda yer edinen medyanın faydaları ile beraber zararlarının ne olduğunu bilmemiz gerektiğini ve özellikle de etkilenme düzeyi yüksek olan gençlerimizi ve çocuklarımızı medyanın zararlarından korumamızın önemine değindi.

Dalaman, Türkiye’de sanal medya olarak en çok kullanılan medya organlarının Twitter ve Facebook olduğunu, Twitter’ı ve Facebook’u en çok kullanan kesimin ise üniversite ve lise düzeyi öğrencilerin olduğunu dile getirerek lise düzeyindeki öğrencilerin sosyal medyayı daha çok 16.00 ile 20.00 saatleri arasında kullandığını, üniversite düzeyindeki öğrencilerin ise 20.00 ile 02.00 saatleri arası sosyal medyayı kullandıklarını söyledi.

Günümüz de çocuklara televizyonu, bilgisayarı, interneti veya sosyal medyayı kullanmayı yasaklamanın yanlış olduğunu söyleyen Dalaman, “Bilgisayarı interneti en iyi şekilde kullanmalıyız. Çünkü günümüzün gerekliliğidir. Ama neyi kullanacağımızı, nasıl kullanacağımızı, nerede kullanacağımızı iyi bilmeli ve yerinde zamanında kullanmalıyız.” dedi.

Konferansın sonunda Kadın Meclisi üyeleri kendi çevrelerinde medya ile alakalı yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek sunumlarından dolayı Ferhat Dalaman’a teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.