Ana Sayfa / Haberler / Muharrem Ayı Konulu Konferans ve Aşure İkramı

Muharrem Ayı Konulu Konferans ve Aşure İkramı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen Muharrem Ayı konulu bir konferans düzenlendi. Konferansın ardından, katılanlara aşure ikram edildi.

Kent Konseyi Toplantı Salonunda yapılan programa konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Çolak, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve çok sayıda kadın meclisi üyesi katıldı.

Doç. Dr. Abdullah Çolak, Yüce Allah’ın bir yıl içinde 12 ay’ın olduğunu ayette haber verdiğini belirterek, bu aylardan bir tanesinin de savaş hariç insanların birbirleri ile didişmelerini önleyen cana ve mala kastın yasaklandığı aylardan Muharrem ayı olduğunu söyledi. Muharrem ayında oruç tutmanın öneminden bahseden Çolak, Peygamberimizin peygamberlik görevinden önce de Muharrem ayında oruç tuttuğunu vurguladı.

Peygamberimizin Ramazan ayı dışında da oruç tutarak en çok sevabın alınacak ayın Muharrem ayı olduğuna dikkat çektiğini söyleyen Çolak, “ Gerek bu ayı gerekse diğer ayları faziletli kılan yapılan ibadetlerdir” dedi.

Peygamberimizin fiili sünnetlerinden de bahseden Çolak; Efendimizin aile yaşantısına da değindi. Efendimizin eşleri ile istişare yaptığını, bizim de istişareye önem vererek çocuklarımıza bunları öğretmemiz gerektiğini söyledi.

Bizim Dinimiz Cehaletle Mücadele Dinidir

Kişisel olarak kendimize zaman ayırmamız gerektiğini de dile getiren Çolak, “Kendimize okuyacak zaman ayırmamız gerekir, çünkü bizim dinimiz cehalet ile mücadele eden bir dindir” dedi.

Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu’nun Doç.Dr. Abdullah Çolak’a plaket takdiminden sonra, Kadın Meclisi üyelerine Nazire Dirikolu tarafından aşure ikram edildi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.