Ana Sayfa / Haberler / Mutlu Aileler, Mutlu Toplumların Habercisidir

Mutlu Aileler, Mutlu Toplumların Habercisidir

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi “Aile İçi İletişim” konulu bir konferans düzenledi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut, kadın meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog Meltem Seven katıldı.

Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut, yaz döneminin son programını yaptıklarını söyleyerek, katılım gösteren kadınlara teşekkür etti.

Sosyolog Meltem Seven, ailenin tanımı ve önemi, iletişim, aktif dinleme, iletişim engelleri konularında kadınlara bilgi aktardı. Aile içi iletişimin önemli olduğunu vurgulayan Seven, her bireyin kendi benlik tanımlaması içinde ailenin tüm düzeninden ciddi bir biçimde etkilendiğini söyledi.

Güçlü ve sağlıklı ailelerin en önemli özelliklerinden birinin, sağlıklı iletişim konusundaki yetenekleri olduğunu ve sağlıklı ailelerin birbirleriyle daha açık, daha net, daha sık ve doğrudan iletişime geçtiklerini belirten Seven, “Başarılı bir iletişime sahip olan bir ailede aile bireyleri birbirleriyle duygularını, düşüncelerini, hayallerini, korkularını, ümitlerini, acılarını, sevinçlerini, deneyimlerini ve ihtiyaçlarını paylaşırlar” dedi.

İletişimde konuşma becerisi kadar dinleme becerisinin de önemli olduğunu ifade eden Seven, iletişimi güçlendirmek için; aile içinde “Sen dili” yerine “Ben dili” ni kullanmamız, bizi üzen durumları aile bireyleri ile paylaşmamız, ailece yapabileceğimiz etkinliklerin olması, aile üyelerinin bizleri eleştirmesine izin vermemiz gerektiğini kaydetti.

Mutlu ailelerin mutlu toplumun habercisi olduğunu söyleyen Seven, “Olumlu ilgi, çocuğunuzu da eşinizi de mutlu eder, kendine olan güvenini artırır. Övme, teşekkür, takdir ve hayranlık gibi olumlu ilgi gösterme şekilleri kişinin moraline gerçek bir katkıda bulunur. Olumsuz ilgi ise üzer ve yenik düşürür. Eleştiri ve gülünç bulma, hayal kırıklığı ve güvensizlik kişiyi üzer ve yıpratır” dedi.

Program sonunda kadınlar Sosyolog Meltem Seven’e konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.