Ana Sayfa / Haberler / Ortak Akıl Üzerinden Aileyi Konuştular…

Ortak Akıl Üzerinden Aileyi Konuştular…

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi koordinasyonunda, Kadın STK temsilcilerinin katıldığı istişare toplantısı düzenlendi. Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda “Kadın ve Aile” konusu üzerinde yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

Düzenlenen koordinasyon toplantısına Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri Malatya’da Sivil Toplum anlamında aktif olarak çalışmalar yürüten bazı STK’ların kadın temsilcileri katıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu kadın meclisi olarak yapmış oldukları çalışmalar hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak, ortak akılı önemsedikleri için STK’lar ile iletişim halinde olduklarını vurguladı.

Konuşmasının büyük bir bölümünde aile vurgusu yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım, boşanma sayılarının her gün biraz daha arttığının altını çizerek, her geçen gün yalnızlaştığımızı ve hayatın içinde yer almadığımızdan dolayı kaoslar yaşadığımızı söyledi.

Kadının; evine, eşine, çocuklarına ve ahlaki değerlerimize sahip çıkması gerektiğini, çocukların aile ile kaliteli zaman harcadığı vakit aileye bağımlı olacağını ve çevreden gelebilecek olumsuzlukları rahatlıkla bertaraf edebileceğini söyleyen Yıldırım, bireysel ya da kitlesel olarak bu konuda ki çalışmalara ağırlık vermemiz gerektiğini ifade etti.

Programda konuşan temsilciler genel olarak STK’ların ortak platformda bir arada bulunmalarının önemli olduğunu söyleyerek, ortak akılla çalışmanın daha verimli olacağını belirttiler.

Günümüz dünyasında aileler üzerinde ruhi bir depresyonun olduğunu dile getiren temsilciler, aile ve özellikle gençler üzerinde daha yoğun çalışmalar yapmaları gerektiğini ifade ettiler. STK’ların genel olarak yapmış oldukları çalışmalara da değinen katılımcılar, ortak eylem içeren çalışmalar yapmanın önemli olduğunu ve “ben” yerine “biz” doğrultusunda hareket etmek gerektiğini kaydettiler.

Aile içi iletişimin önemine vurgu yaparak, aile içinde kaliteli ve belli bir seviye de olan ilişkiler sayesinde bireylerin mutlu olup dışarıya da bu pozitif enerjiyi yansıtabildiklerini söyleyen katılımcılar aile bütünlüğünün sağlanabilmesi için de eğitimin önemli olduğunu özellikle kadınların bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Aile içi yozlaşmada medyanın da olumsuz örnek teşkil ettiğini, özellikle batıya özenti şeklinde diziler ve filmlerin yaygın olduğunu, aile merkezli dizilerin yapılmasını bunun için de kitlesel bir duruş sergilenmesi gerektiğini söyleyen katılımcılar, gençlerin bu sebeple aile ile birlikte kendi kültürlerinden de uzaklaşabildiklerini söylediler.

Programın sonunda katılımcılar verimli bir program geçirdiklerini belirterek Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu’na teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.