Ana Sayfa / Haberler / Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Korunma Konferansı

Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Korunma Konferansı

Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınların aile hayatı içerisindeki konumlarını güçlendirmek ve kadınların sağlıklı nesiller yetiştirmelerine destek olmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda, Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlar Madde Kullanımı İzleme ve Önleme Büro Amiri Uğur Altunkara ve Polis Memuru Hatice Yıldırıcı tarafından “Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Korunma” konferansı verildi.

Anne Sevgisi Kötü Alışkanlıkların Önlenmesinde Büyük Bir Etkendir

Kent Konseyi Fehmi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda Vtr eşliğinde sunulan konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı. Konferansta Annenin önemine vurgu yapılarak annenin ilgisinin ve sevgisinin çocuğu kötü arkadaş ve kötü alışkanlıklardan koruyan en önemli etken olduğu belirtildi.

Made Bağımlılığı Sosyal ve İktisadi Çöküntüler Meydana Getirir.

Madde kullanımı deyince bağımlılık yapan maddelerin vücuda dahil edilmesi anlaşıldığını belirten Altunkara, madde bağımlılığının belirli bir dozda alındığı zaman kişinin sinir sistemine etki ederek akli, fiziki, ve psikolojik dengesini bozduğunu, bağımlılığın toplum içerisinde sosyal ve iktisadi çöküntüler meydana getirdiğini söyledi.

Konferansta bağımlı kişi ile ilgili tanımlama yapan Uğur Akltunkara, bağımlılıkta en büyük sebebin merak olduğunu söyledi. Altunkara “Pek çok uyuşturucu maddeye bağımlı hale gelmek için bir defa kullanmanız yeterli olabilir. Çünkü bu maddenin vücudunuza nasıl etki edeceğini veya vücudunuzun bu maddeye nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Dolayısıyla bu kirli işten para kazananlar için en önemli başarı genci bir kere dahi olsa bu maddeyle tanıştırabilmektir ve ilk verildiğinde bedava verilir. Çünkü satıcı sizin maddeye bağımlı hale geldiğinizde onun kapısını çalacağınızı iyi bilmektedir.” dedi.

Gencin içinde bulunduğu aile, okul, yakın çevre, bağımlı olan genci ne kadar erken fark eder, ona yardımcı olmaya çalışırsa, gencin bağımlılıktan kurtulma şansı o kadar artacağına işaret eden Altunkara, madde kullanan kişiyi anlamak için kesin bir ölçünün olmadığını, bu nedenle kişi hakkında duyulan şüpheleri gidermek için mutlaka bir uzman görüşüne başvurulması gerektiğini söyledi.

Madde bağımlılığında alkol ve sigaranın birinci basamak olduğunu söyleyen Altunkara, madde kullanımı ve bağımlılığı bir sağlık sorunu olduğunu ve bunun tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

Konuşmasının sonunda annelere nasihatte bulunan Uğur Altunkara: “Çocukları çok sıkmayalım diye başıboş da bırakmamalıyız. Biz yalnız bırakırsak başkaları hayatını dolduracaktır. Çocuklara sınır getirilmelidir. Seçme hakkı ve özgürlüğü bir yere kadar verilmelidir.” dedi.

Konferansın sonunda katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.