Ana Sayfa / Haberler / Yaşa ve İşe Göre Beslenilmeli

Yaşa ve İşe Göre Beslenilmeli

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi kadınları bilinçlendirmeye yönelik yapmış olduğu konferanslara devam ediyor. Bu kapsamda Kadın Meclisi üyelerine yönelik “Yaşa ve İşe Göre Beslenme” konulu bir konferans düzenlendi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, Kadın Meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere eğitimci-yazar Cafer Çelik katıldı.

Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, son zamanlarda hastalıkların çıkış sebeplerinin sağlıksız ve dengesiz beslenmeden kaynaklı olduğunu söyleyerek , “Sağlıklı ve dengeli beslenme başta çocuklarımız olmak üzere hepimiz için çok önemlidir” dedi.

Beslenmek; canımızın istediği her şeyi yemek değildir

Yaşa ve İşe Göre Beslenme kitabın da yazarı olan Cafer Çelik, beslenmenin tanımını yaparak, beslenmenin bizlerin açlık duygusunu bastırmak ya da canımızın istediği şeyi yemek anlamına gelmediğini, yaşamak için yemek zorunda olduğumuzu ancak bunun da vücudumuzun ihtiyacı olduğu kadar yemek içmek anlamına geldiğini söyledi.

Çelik, İnsanlığın ilk dönemlerinde insanların öncelikle ne bulsa onu yediklerini, ancak şimdi besinlerin çeşitlendiğini bununla birlikte bilim ve teknolojideki ilerleme ile birlikte insanların kendileri için sağlıklı olan şeyleri tükettiklerini, gıdaların çeşitlenmesi ile birlikte insanların bazen sağlıklarını düşünmeyip faydalı olanı yemek yerine güzel görüneni yemeye çalıştıklarını ifade etti.

Besinlerin fazlasının zarar olması ile birlikte noksan olmasının da sağlığa olumsuz etki ettiğini vurgulayan Çelik, “Her gıda yeteri kadar alınmalı, vücut için gerekli gıdalar araştırılarak doğru tercih yapılmalıdır” dedi.

40’dan fazla besin grubu olduğunu söyleyen Çelik, bunlar içinde proteinlerin hücrenin esası olduğunu, sindirim organlarından ayrılarak kana geçtiğini, büyüme ve gelişmede çok önemli bir görevi olduğunu söyledi. Çelik ayrıca proteinin hayvansal gıdalarda çok fazla bulunduğunu ve hücrelerin yenilenmesinde önemli bir enerji kaynağı olduğunu da belirtti.

Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin

Vitamin kaybı olmaması için sebzelerin bütün olarak yıkandıktan sonra doğranması gerektiğini söyleyen Çelik, aynı tip gıdaları almanın beslenmede aksaklıklara neden olduğunu bu yüzden çok fazla çeşit tüketilmesi gerektiğini, ayrıca sebze ve meyveleri de mevsiminde alınması, mevsiminde yenmeyen gıdaların faydası değil zararı olduğunu kaydetti.

Suyunda hayatımızda büyük bir yeri olduğunu söyleyen Çelik, vücutta ki suyun %15’inin harcanması halinde yaşam tehlikesi oluşabileceğini, bu yüzden gün içinde belli aralıklarla su tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Kadın Meclisi üyelerin konu ile ilgili sorularını cevaplayan Çelik’e programın sonunda Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu tarafından plaket takdim edildi.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.