Ana Sayfa / Haberler / Yaşlılar İle Nasıl Bir İletişim Kurulmalı?

Yaşlılar İle Nasıl Bir İletişim Kurulmalı?

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Yaşlılarla İletişim” konulu bir konferans düzenlendi. Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, kadın meclisi üyeleri ve konferansını sunmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli Sosyolog Elif Şengönül katıldı.

Sosyolog Elif Şengönül yaşlılığın kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreç olduğunu söyleyerek, yaşlanmanın sadece biyolojik bir olay olmadığını belirtti. Yaşlılık kavramının bir toplumdan diğerine ve çağa göre farklılık gösterdiğini ifade eden Şengönül, “Her insanda yaşlanmakla ölmek arasında süren mücadelede, toplumsal ve kültürel etmenler önemli rol oynamaktadır” dedi.

Yaşlılıkla beraber hastalıklarında arttığını söyleyen Şengönül, “Yaşlılar psikolojik olarak çevreye uyumda güçlük çekmektedirler. Yaşlının fiziksel gücünü, işini kaybetmesi, rol değişimi vb. yaşlıyı karamsarlığa itmektedir.   Ayrıca yaşlanma belirtisi olarak eskiye özlem duyma, yeniliğe karşı isteksizlik; kuşaklar arası ayırımı artırmaktadır” dedi.

Yaşlılarla iletişimde hepimize çok büyük görevler düştüğünü vurgulayan Şengönül, hepimizin bir gün yaşlanacağı bilinci ile yaşlılara hoşgörülü davranmamızı, onları sık sık ziyaret etmemiz gerektiğini, yaşlıların bilgelik yönlerinden faydalanmamız ve hayat tecrübelerini öğrenmeye çalışmamız gerektiğini, “Gençler bilseydi, yaşlılar yapabilseydi” sözünü unutmayarak çevremizdeki yaşlıların birikimlerinden güç almamız gerektiğini vurguladı.

Program sonunda kadın meclisi üyeleri Sosyolog Elif Şengönül’e konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.