Ana Sayfa / Haberler / Yaşlılarla İletişimin Önemi Anlatıldı

Yaşlılarla İletişimin Önemi Anlatıldı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin mahalle bazlı konferansları devam ediyor. Tandoğan Derneğinde yapılan programa Madem, Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, Tandoğan Derneği üyeleri ve programa sunumlarını yapmak üzere Malatya Belediyesi Aile Danışma Merkezinden Aile Uzmanı Zehra Sönmez katıldı.

Aile Uzmanı Zehra Sönmez, yaşlılığın geri dönülmez bir süreç olduğunu ve yaşlılığın biyolojik olarak ertelenemediği fakat psikolojik olarak ertelenebildiğini dile getirerek. Yaşlanmanın sadece biyolojik bir olay olmadığını, bedenimizin sürekli olarak ilerlediğini, organlarımızı belli bir noktaya kadar kullanabildiğimizi, gözlerimizin görme duyusunu bir dönemden sonra tam olarak kullanamadığımızı, kişisel ihtiyaçlarımızı tek başımıza karşılayamadığımızı vurguladı.

Zehra Sönmez, dünya sağlık örgütünün belirlediği yaşlılık ölçütünün 60-74 arası olduğunu, bu yaşlara gelen insanlarda hastalıkların arttığını ve yaşlıların hayata bakış açılarının daha az pozitif olduğunu söyledi.

Sönmez “Son zamanlarda toplumumuzdaki yaşlılarda bütün işi ben yapayım, kimseye muhtaç olmayayım diye bir düşünce var. Bunun sebebi de çocuklara yük olmak istememekten kaynaklanıyor. Yaşlı insanlarımız, çocuklarıma rahatsızlık vermeyeyim, onların huzurlarını bozmayayım gibi düşünceler içindeler. Özellikle gençlerimizin yaşlılarla iletişim konusunda büyük sıkıntıları var. Bunun sebebi aslında bizden kaynaklanıyor. Çocuklarımıza bir gün onlarında yaşlanacağını ve şimdi yaşlılara nasıl saygı gösterirse, onlarında yaşlandığında o saygı ile karşılaşacağını söylersek bu sorunun önüne geçebiliriz.” dedi.

Sönmez “Yaşlılıkta sevme içgüdüsü önemli derecede bozukluk gösterir eğer yaşlılarımızı sevmezsek psikolojik anlamda yaşlılarımıza çöküntü vermiş oluruz. Yaşlanan kişi gençlik imajını kaybetmiş oluyor. Gençliğini artık yitirdiğini, gençlikte yaşadığı olayların artık geri gelmeyeceğini bilir ve artık kendisinin beden veya psikolojik olarak da yaşlandığını benimser.” dedi.

Konferansın sonunda Tandoğan Derneği üyeleri Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisine ve Aile Uzmanı Zehra Sönmez’e teşekkür ettiler.

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.