Ana Sayfa / Haberler / “YAZMANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ” ANLATILDI

“YAZMANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ” ANLATILDI

Malatya Yazıyor Kampanyası kapsamımda Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin organize ettiği “Yazmanın Psikolojik Etkileri” konulu konferans Fethi Gemuhluoğlu Salonunda düzenlendi.

Malatya Devlet Hastanesinde görevli Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Aytaş’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Kadın Meclisi üyelerinin yanı sıra vatandaşlarda ilgi gösterdi.

Aytaş konferansta “Yazmak konuşmaktan sonra en önemli iletişim yöntemlerinden bir tanesidir. Yazmak eylemini aslında hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Örneğin bir öğrenci okulda geçirdiği sürenin belki yarısından fazlasında yazı yazıyor. Bir doktor hastayı muayene aşamasıyla beraber hasta ile ilgili notlar alıyor, reçete yazıyor, kurumsal yapılar faaliyetlerinin her aşamasını not ediyor veya anne babalar çocuklarının boyunu kilosunu mutlaka bir kenara not ediyor” dedi.

Yazmak Hayatın Vazgeçilmezidir…

Yazı yazmanın hayatın vazgeçilmesi olduğunu belirten Aytaş çok iyi okuyan, okuduğunu çok iyi anlayan bireylerin iyi yazabileceğini, okuma problemi olan öğrencilerin gözlediğinizde bir süre sonra ders performansının düştüğünü gördüklerini söyledi.

Öğrenci üzerinden verdiği örneği genişleten Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Aytaş “İyi okuyamadığı için iyi yazamayan öğrenci derslerinde kendisini ifade edemeyecek ve başarısızlık kaçınılmaz olacaktır. Böylece çocuk bildiği halde öğretmeni ve arkadaşları anlamadığı için kendini toplumdan dışlayacak, zamanla depresyona girecek ve kişi içinden çıkılmaz bir hale bürünecektir” dedi.

Kadın Meclisi üyelerinin dikkatle dinlediği konferansta sunulan bilgilerin özellikle anneler için oldukça verimli geçtiği gözlendi. Konferansın ardından Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut tarafından Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Aytaş’a teşekkür plaketi verildi.

 

Check Also

KADIN MECLİSİ GENEL KURULU KADIN MECLİSİ BAŞKANINI SEÇTİ

Malatya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Meclisi “Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu Seçimi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.